Cenneth Quick Lädja 2012 - 03 - 28

I lördags var jag på rovdjursmanifestation i Växjö. Bra arrangemang och mycket klara och tydliga skriftliga budskap i denna väsentliga fråga. De två första talarna hade, dessvärre, inte gått i gamle Demostenes´ skola (ni vet han som fyllde munnen med sten och gick ner till havet för att lära sig att överrösta vågornas brus för att senare kunna göra sig hörd när han skulle tala inför senaten).

För oss som var där gjorde detta inte så mycket. Vi är ju redan "frälsta". Men för att vinna "massans gehör" måste man nog i fortsättningen välja talare som dels har "gåvan" och dels är vana att tala inför publik. Träffade glädjande många (ca 20 - 25) från vår klubb (och missade nog ändå några) på denna manifestation. Vi hade givande samtal om olika ämnen. Gemensamt för samtalen var den positiva och konstruktiva inställningen till alla bekymmer och glädjeämnen inom klubben som dryftades. Inga personliga påhopp på någon och inget kvirr utan att man hade alltid något konstruktivt och positivt att komma med.Vi raljerade, givetvis, över styrelsens blamage med utskicket till årsmötet som hade all nödig information men saknade datum för vårt 90-åriga jubileumsmöte! Men man tyckte ändå att det var ett trevligt, enkelt, billigt och praktiskt sätt att skicka kallelsen. Tänk bara om alla elva motioner också skulle varit med! Stort kuvert med ca 20 - 25 sidor papper till drygt 950 personer! Dyrt och onödigt! De flesta var rörande överens om att det, egentligen,hade räckt med information på hemsidan men att man nu verkligen skulle hjälpa till att sprida budskapet om årsmötets datum via "djungeltelegrafen". Dessutom stod det ju att man skulle anmäla sig före den 7. april och då måste man ju ta reda på när mötet är, ella.......? Eftersom jag var ensam hemma den dagen beslöt jag mej för att "äta ute" innan hemfärd. Valde en gammal favoritkrog i Växjö. Studerade matsedeln och konstaterade att kostnaden för trerättersmiddagen på vårt årsmöte för en klubbmedlem är lägre än en enda varmrätt på denna gamla stolthet i Växjö. Det måste vara på kulramens tid som man var ute på krogen om man tror att man idag kan få en trerättersmiddag som inkluderar en "Kalvfilét Oscar" (motsv) under 250:-. På vägen hem satt jag och njöt vid tankarna på hur roligt det är att, med stöd från en så kompetent och ambitiös styrelse som vi har, få leda en så fin klubb som Smålands Stövarklubb. Med så många empatiska, positiva och erfarna medlemmar som bara har klubbens, stövarnas och kamraternas bästa för ögonen är det ju inga problem att hitta motivation för att lägga ner så många timmar som krävs för att det hela ska gå i lås. Men när jag kom hem och satte på datorn och gick igenom senaste dagarnas e-post blev intrycken inte riktigt desamma som i Växjö. Mer kvirr än empati och konstruktiva förslag i postlådan. Kritik är välkommen om den följs av genomtänkta förslag som är avsevärt bättre än de som föreligger. Tänkvärt är att allt arbete som läggs ner av dem som ansvarar för de olika verksamheterna i klubben görs för att allt ska bli så bra som möjligt. Inte för att allt ska gå åt h-e eller för att djävlas med medlemmar och kamrater! Men det var väl bara jag som tog åt mej för mycket av budskapen för sådana illvilliga kamrater och medlemmar har vi ju inte! Alla har vi väl varandras bästa för ögonen, ella....? Lev nu väl, njut av våren och livet så ses vi i Vrigstad den 14 april kl 1400! Yours truly Cenneth Cenneth

Extra information